Základních 7 čaker

doplnene_cakry

Čakry jsou energetická centra na těle, která slouží pro příjem a výdej energie.

Existuje 7 základních čaker, které si blíže popíšeme.

 

čakra01
  Symbol: Lotos se čtyřmi okvětními lístky
  Element: Země
  Barva:  Ohnivě červená
  Pozitivní síla:  Stabilizující, zemitá 
  Smysl: Čich 
  Minerály:  Achát, Jaspis, Granát, Červený korál, Rubín, Helitrop, Hematit, Karneol, Tygří oko
  Slabika - mantra:  LAM

 

 

 

 

 

 

 

 

čakra01
  Symbol: Lotos se šesti okvětními lístky
  Element: Voda
  Barva:  Oranžová 
  Pozitivní síla:  Čistící a vztahující 
  Smysl: Chuť
  Minerály:  Karneol, Měsíční kámen, Kalcit, Citrín, Tygří oko, Zlatý topaz. 
  Slabika - mantra:  VAM 

 

čakra01
  Symbol: Lotos s deseti okvětními lístky
  Element: Oheň 
  Barva:  Žlutá / zlato-žlutá 
  Pozitivní síla:  Proměňující, budující, očišťující 
  Smysl:  Zrak 
  Minerály:  Růženín, Záhněda, Tygří oko, Jantar, Zlatožlutý topaz, Citrín, Avanturín, Bronzit, Malachit, Sluneční kámen. 
  Slabika - mantra:   RAM

 

čakra01
  Symbol: Lotos s dvanácti okvětními lísky
  Element: Vzduch 
  Barva:  Zelená i růžová a zlatá 
  Pozitivní síla:  Oddanost 
  Smysl:  Hmat 
  Minerály:  Smaragd, Zelený jadeit, Růžový křemen, Turmalín, Kunzit, Zelený akvamarín, Malachit, Amazonit, Jadeit, Olivín, Růženín.
  Slabika - mantra:   JAM

  

čakra01
  Symbol: Lotos s šestnácti okvětními lístky 
  Element: Éter 
  Barva:  Světle modrá 
  Pozitivní síla:  komunikující, zprostředkující 
  Smysl:  Sluch 
  Minerály:  Modrý achát, Modrý turmalín, Pyrit, Chalcedon, Akvamarín, Tyrkys, Sodalit, Angelit, Lapis lazuli. 
  Slabika - mantra:   HAM

 

čakra01
  Symbol: Lotos s devadesátišesti (2x48) okvětními lístky 
  Element: --- 
  Barva:  Indigově modrá, žlutá a fialová 
  Pozitivní síla:  Poznávající 
  Smysl:  všechny smysly i nadsmyslové vnímání 
  Minerály:  Lapis lazuli, Sodalit, Indigově modrý safír, Ametyst, Sokolí oko, Křišťál, Fluorit. 
  Slabika - mantra:   ÓM

 

čakra01
  Symbol: Lotos s tisíci okvětními lístky
  Element: --- 
  Barva:  Fialová, bílá a zlatá 
  Pozitivní síla:  Transcedující 
  Smysl:  --- 
  Minerály:  Ametyst, Křišťál, Fuorid, Azurit. 
  Slabika - mantra:   AUM

 

Význam barev

Každá barva má vliv na naši psychiku, má svou jedinečnou vibraci, která promítá do našeho podvědomí emoce a nálady, jaké vyzařuje. Pomocí barev se můžeme uklidňovat, nabíjet energii, vylepšovat soustředění, zlepšit komunikaci a podvědomě vyjádřit své pocity.

Červená - barva první kořenové čakry. Dodává velké množství energie, aktivuje, zahřívá, probouzí životní energii. Působí jako pevná půda pod nohama a podporuje, aby byly zrealizovány naše nápady a ideje. Podporuje imunitní systém.

Lidé s oblíbenou červenou barvou rádi šíří po okolí svoji srdečnost, upřímnost a touhu po spravedlnosti, ale můžou se také nechat unést k tvrdohlavému prosazování svých omezených názorů až k agresivitě. Ve feng shui je barvou slávy a hojnosti.

Oranžová - barva druhé čakry. Dodává životní radost a sílu, pohlcuje negativní energie. Je dobrá proti strachům, tiší pláč duše, léčí pocity nedůvěry a sebeúcty. Pomůže překonávat depresi a těžké životní okamžiky. Je to barva moudrosti.

Doplňuje sílu a chuť do života, podporuje kreativitu a tvůrčí schopnosti, posilňuje vitalitu, má vliv na sexualitu, vyvolává radost, optimismus, přidává dávku cílevědomosti.

Žlutá - barva třetí čakry slunečního pleteně /solar/. Je veselá, živá, pronikavá a projasňující. Učí nás zdravému sebeprosazení, asertivitě, umět vyjádřit svůj vlastní názor a nemít výčitky svědomí. Léčí orgány trávicího traktu. Podporuje intuici a tvořivost.

Uklidňuje naše city, emoce, dodává nám chuť do života, posiluje fyzickou sílu. Má příznivý vliv na výsledek naší snahy. V severní Evropě je barvou zrady a nevěry nebo zbabělosti , v buddhismu je symbolem odříkání a pokory.

Zelená - barva čtvrté srdeční čakry. Uklidňuje a harmonizuje nervovou soustavu. Je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Podporuje vnímání krásy, má vliv na city, zlepšuje lidské vztahy, má vliv na plodnost. Působí uklidňujícím dojmem a pohled na zelenou barvu napomáhá regeneraci a načerpání nové síly. Lidé mající rádi tuto barvu budou více ochotní rozdávat lásku a pomáhat motivovat ostatní. Učí nás umět se odevzdat.

Je znakem přírody, pro Kelty byla barvou ostrova blahoslavených, kam putovaly po smrti duše. Je barvou prosperity.

Modrá - barva páté komunikační čakry. Je to hlavní barva sebevyjádření ve všech oblastech. Je výborné ji používat při problémech v komunikaci a sdělování. Uvolňuje mysl, aby se mohla otevřít intuici, propojuje srdce a rozum. Uklidňuje, uvolňuje a čistí

Světle modrá - přispívá ke vzájemné komunikaci, napomáhá k lepšímu vyjadřování, tvořivosti a pravdivosti.

Tmavě  modrá - ovlivňuje naší psychiku, podporuje logické myšlení, působí na intuici.

Tyrkysová - spojuje blahodárné účinky modré a zelené a tím nás očišťuje a zároveň posiluje. Má uklidňující účinky na tělo i duši. Podporuje naše sebevědomí, fantazii a intuici.

Indigo - barva šesté čakry - třetí oko. Napomáhá ke klidu a harmonii, vyrovnanosti, mírumilovnosti a víře. Je znakem duchovního probuzení, vnitřního procesu přeměny a nadsmyslového vnímání.
Barva rozumu a míru, symbolizuje nekonečnost a prázdnotu, pro staré Řeky a Římany byla barvou Venuše a lásky,znamená okultní ochranu.

Fialová - barva sedmé korunní čakry. Mystická, éterická barva, která je symbolem spirituality, duchovna, jasnozřivosti, ale i srdečnosti. Přináší inspiraci, pokoru, idealismus a napomáhá meditacím, hypnóze. Zklidňuje hyperaktivní děti. Značí soulad s vyššími sférami, nadsmyslové vnímání. Podporuje intuici, kreativitu. Fialová a červená zvyšují psychickou agresivitu. Ve feng shui je barvou úspěchu a bohatství.

Růžová - Symbol něhy, jemnosti, laskavého přístupu, romantické a čisté lásky. Zároveň evokuje naivitu a také nezralost, infantilnost. Je označována jako barva srdce a obsahuje jemnější kvality červené. Napomáhá uzdravování vztahů a konfliktů, zahaluje do aury harmonie, krásy a lásky.

Hnědá - zemitá barva, dodává klidnou, stálou energii a stabilitu. Pomáhá k dokončování věcí a úkolů. Je barvou zdravého rozumu, trpělivosti a spolehlivosti, schopnosti stát nohama pevně na zemi. Připoutává nás k realitě, vliv na rozhodování. Značí moudro přírody, symbolizuje pokušení.

Černá - barva ochranná, ale jen do určité míry. Pohlcuje energii, symbolizuje tajemno, mystiku a smutek. Její přílišné použití uzavírá čakry, odebírá energii z těla, kterou se pak snažíme získat někde jinde, vede ke stavům sklíčenosti. V kombinaci s bílou tvoří celek složený z protikladů /jin a jang/. Zvláštní obliba v této barvě může znamenat zvýšenou citlivost a tajnůstkaření.

U hinduistů je symbolem času, pro staré Egypťany značí znovuzrození, ve Španělsku je barvou svátečních příležitostí, v západní civilizaci barvou smutku.

Bílá - Je barvou čistoty, jasnosti a nevinnosti, perfekcionismu, také symbolizuje konec. Stabilizuje a posiluje, napomáhá přemýšlení. Očisťuje celou energetickou soustavu, neboť vzniká smícháním všech barev spektra. Umocňuje působení barvy, s níž je používána, zvětšuje prostor.

V západní kultuře je barvou nevinnosti a přirozenosti, v orientu symbolizuje smutek, pro Tibeťany je barvou hory Meru, která je středem světa a symbolizuje poznání, pochopení a vědění, znázorňuje konec a začátek něčeho nového, má zahánět zlé duchy.

Stříbrná - symbolizuje hojnost, romantiku, naději ale také smutek. Tato barva je často oblíbená ve směsi s jinými barvami. Avšak lidé, kteří si oblíbili stříbrnou, jsou plni velkých ideálů, ale většinou jsou nepraktičtí při jejich uskutečňování. Tito lidé často ztrácejí motivaci a stávají se z nich spíše snílci než lidé činu. Získají-li ale motivaci a naleznou přitom myšlenku, která jim za to stojí, mohou dosáhnout značného pokroku. Stříbrná rovněž pomáhá odhalit a uplatnit tvůrčí představivost a vrozenou intuici.

 

-Tibor-